Bemutató

A szakértelem 3 forrása

Szakértők, üzleti tanácsadók vagy akár szemináriumok segítségével is a gyökerüknél kezelhetjük a problémákat. Minden vállalkozó azt hiszi, hogy egy olyan üzleti ötlete van, amely egyenesen vezet a sikerhez. Az első munkanap után aztán szembetalálkozunk a valósággal: nem vásárolják a termékünket, túl magasak a kiadásaink, túl alacsony a vállalkozás profitja. Nem tudjuk mit rontottunk el, és hogyan hozzuk helyre. Egyszerűen bepánikolunk.

A vállalkozás indulási kríziseinek nagy részét elkerülhetjük, ha már a tervezési szakaszban szakértői segítséget kérünk, jóval azelőtt, hogy hitelszerződéseket írnánk alá, vagy névjegykártyákat nyomtatnánk. Egy hozzáértő karrier tanácsadóhoz vagy pénzügyi tervezőhöz hasonlóan a megfelelő tanácsadó kezdetben segíthet a megfelelő alapok kialakításában, később pedig átsegíthet bennünket a viharosabb időszakokon. Ez különösen igaz, ha először kezdünk egy vállalkozásba és még soha nem szembesültünk olyan gondokkal, mint a gyenge cash flow, hibás rendeléskövetési vagy kiegyenlítési rendszer, illetve a vissza nem térő vásárlók. A külső szakértői segítség jelentheti a különbséget a süllyedő hajó és a csendes, sima vitorlázás között a vállalkozás kezdetén és a későbbi működés alatt is.  

Bevezetés az alapításba

Az alkalmazásban dolgozók többsége irigyen tekint az önfoglalkoztatókra, mert úgy hiszik, hogy saját vállalkozást működtetni sokkal jövedelmezőbb. Persze: „a szomszéd fűje mindig zöldebb”. Jóllehet a kenyérkereset minden bizonnyal az egyik legfontosabb ok a vállalkozás indításhoz, a vállalkozók többségének egyedi és személyes oka is van, hogy az önfoglalkoztatói létet választotta.

 

A véletlenül felmerülő lehetőségekre támaszkodva többen hobbiként kezdenek vállalkozni, míg mások a munkájuk mellett, mintegy félállásban üzletelnek. Mindkét esetben közös, hogy a vállalkozó valójában a rendszeres munkájából származó jövedelmére támaszkodik.

Ne feledjük, hogy a könyörtelen valóság ugyanakkor az, hogy nem lehet mindenki sikeres a vállalkozói szférában. Mielőtt Ön is belevágna a saját vállalkozásába, fontos pontosan meghatározni, hogy mit is szeretne vele elérni. Ugyanígy lényeges, hogy felbecsülje a vállalkozói irányultságát, és eldöntse, vajon tényleg a legjobb választás-e, ha saját vállalkozásba fog. De a legfontosabb, hogy ne veszítse szem elől az alábbiakat:

A vállalkozásokat - legyenek bár nagyok vagy egészen kicsi, mikro méretűek - azért alapítják, hogy profitot termeljen a tulajdonosainak. A tulajdonosok - nagy cégeknél jellemzően a részvényesek, kis cégeknél az úgynevezett személyes közreműködők - ezt a megtermelt profitot felhasználják a saját maguk, és azon személyek érdekében, akikért közvetlenül vagy közvetve felelősek. Egy vállalkozás elsődleges létjogosultsága tehát az, hogy biztosítsa saját tulajdonosainak létfenntartását.

Persze mindenkinek számos eltérő indoka lehet arra, hogy miért választotta az önfoglalkoztató életmódot, hogy miért van vállalkozása, vagy miért tervezi, hogy vállalkozást indít. Vannak, akik elvesztették az állásukat egy létszámleépítés, újraszervezés vagy egy felvásárlás miatt, és ilyen helyzetben a vállalkozás tűnt a legjobb jövedelemszerző lehetőségnek. Vannak, akiket korlátoz, börtönbe zár az alkalmazotti lét, mert úgy érzik, csak elfecsérlik az életüket. Egyesek nagyobb függetlenségre, magasabb jövedelemre vágynak.

Bármilyen személyes ürügyet is említsen valaki a vállalkozásra, az alapvető ok mindig ugyan az: egy kisvállalkozás eredendően azért jön létre, hogy eltartsa a tulajdonosait - hangozzon ez bármennyire is kapitalistán. A többi már csak hab a tortán.

 

 

Csapatunk

Bevezetés az alapításba

Az alkalmazásban dolgozók többsége irigyen tekint az önfoglalkoztatókra, mert úgy hiszik, hogy saját vállalkozást működtetni sokkal jövedelmezőbb. Persze: „a szomszéd fűje mindig zöldebb”. Jóllehet a kenyérkereset minden bizonnyal az egyik legfontosabb ok a vállalkozás indításhoz, a vállalkozók...
>